Olumlu imajda ilk izlenimin rolü nedir?

“Ya olduğun gibi görün, ya göründüğün gibi ol.” Mevlana Hz. (1207-1273)

İlk izlenim, çoğu zaman yanlış varsayımlara ve ön yargılara dayanır. İlk izlenimi yaratmak yaklaşık 20 saniye alır, ama kötü bir izlenimi silmek için 20 yıl bile yetmeyebilir.

Bir yönetimin ve olumlu ve tutarlı ilk izlenim bırakmanın anahtarı, kişisel imajdır.

İnsanlar üzerinde bırakacağınız etki, yani onların gözündeki imajınız, tanıştığınız ilk 60 saniye içinde oluşur (Witz, s. 78). Birçok eserde bu zaman 10 saniye ile 60 saniye arasında verilmektedir. İlk izlenimler kalıcıdır. Birisiyle daha hiç konuşmadan, sadece ona bakıp hakkında karar verdiğimiz durumlar çok sık yaşanır. O andan itibaren o kişiyi her gördüğümüzde, hakkındaki düşüncelerimiz sabitleşir.

Bu on ile altmış saniye arasındaki görüntünüz, duruşunuz, yüz ifadeniz ve göz teması aracılığıyla ilettiğiniz mesajlar yüzünden karşınızdaki kişi size ya saygı duyar, ya da sizi defterden siler. Özellikle göz temasının büyük gücü vardır. O olmadan, herhangi birisiyle gerçek iletişim kurmanız imkansızdır. Oysa utangaç kişiler, insanlarla göz teması kuramazlar. Bu kişilerin, insan ilişkilerinde başarısızlığı bu noktadan başlar (Davies, s. 77)

Bir kimsenin kendini dış dünyaya başarılı bir şekilde ifade edebilmesi için şu noktalara dikkat etmesi gerekir: İlk izlenim, iletişim becerileri, sözsüz iletişim ve iletişim tarzı.

Kaynak: Kazandıran Beden Dili – Dr. Zülfikar Özkan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir