Olumlu imaj nasıl oluşturulur?

“Araştırılmayan, incelenmeyen ve üzerinde düşünülmeyen hayat, yaşanmaya değmez.” Sokrat
İmaj, yeni bir dil öğrenmek gibidir; her gün üzerinde çalışmak ve tekrar yapmak gerekir. Bu konuda ustalaşan kimse, çalıştığı yere ve ortama göre kendine uygun imajı esnek bir şekilde oluşturabilir. Bununla birlikte, genel olarak olumlu bir imaj oluşturmak için şu konulara dikkat etmekte fayda vardır:

1) Kişisel imajı tutarlı ve başarı sağlayacak duruma getirmek için kişi öncelikle kendini tanımalıdır. Kendini tanıyan kişi, kendine güvenir ve kendini sever. Özgüveni olmayan kimsenin, olumlu imaj sergilemesi mümkün değildir.

2) İletişim kanalları arasında uyum sağlanmalıdır. Psikologlara göre, iletişim kanalları arasındaki uyumsuzluk, ruh sağlığının bozukluğunun bir göstergesidir. Hiç güler yüzle birine hakaret eden insan gördünüz mü? Ya asık yüzle karşısındakini sevdiğini söyleyen insan… Gerçekten güler yüzlü insan, sıcak ses tonuyla konuşur ve insanlara yumuşak bir şekilde dokunur. Asık yüzlü insan ise bunun tam tersi…

İnsanların bizi dinler görünüp dinlemediklerini nasıl anlarız?

Beden dilinden… İki kişi konuşuyor göründükleri halde birbirlerini dinlemiyorlarsa, beden dilleri birbirine benzemez. Farklı yönlere bakarlar. Biri ileri doğru eğilip konuşurken, diğeri geri yaslanırsa dinlemeye istekli değildir. Uyum, sağlamanın karşıtı uyumsuzluktur. Olumlu imaj oluşturmak isteyen, iletişim becerilerini zenginleştirmeli, ses tonunu etkili kullanmalı ve topluluk önünde rahat konuşma yapabilmelidir.

3) Beden dili doğru kullanılmalıdır. Kişi, beden diliyle olumlu mesajlar verebilmeli, ayrıca başkalarının beden dillerini doğru okuyabilmeli ve onlarla uyum sağlayabilmelidir…

Kaynak: Kazandıran Beden Dili – Dr. Zülfikar Özkan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir