İmajı bozan unsurlar nelerdir?

“Herkes ve her şey, birbiriyle bağlantılı ve birbiriyle ilintilidir.” Joseph DIRENDE

Oluşturulan başarılı imajları tehdit eden en büyük faktörler, kriz dönemlerinde ortaya çıkarlar. Her şeyin normal gittiği durumlardan sonra ortaya çıkan krizler, oluşturulan imajların değişmesine sebep olurlar. Siyaset dünyasından örnek verelim: ABD ‘ de Kennedy döneminde ortaya çıkan Küba füze krizi, Richard Nixon döneminde ortaya çıkan Watergate skandalı, George Bush döneminde Irak ve Bill Clinton döneminde Whitewater seks skandalı…

Krizler karşısında kalan kişiler, imajlarını çürütmeyecek ölçüde başarı kazanabilir ve bu krizlerden başarılı şekilde kurtulurlarsa daha da güçlenmiş olurlar. Çünkü krizler, insanı kahramanlaştıran ve güçlendiren bir potansiyeli de bünyelerinde taşımaktadırlar (Devran, s. 205).

Türkiye ‘ den örnek verelim. 1974 Kıbrıs krizi Ecevit ‘ in, 18 Ocak kararları Turgut Özal ‘ ın imajını güçlendirmiştir ve onları kahramanlaştırmıştır. İmajın çürümesine sebep olan bir başka faktör de, kamuoyunda oluşturulan imaja uygun olarak hareket etmemektir. Herkes oluşturduğu imaja uygun yaşamalıdır. Aksi durumda, var olan imaj zedelenir.

Acaba varolan olumsuz veya etkisiz imajı değiştirmek mümkün müdür? Bu soruya “evet” cevabı verebiliriz. Bu noktada önemli olan söz konusu kişinin kişiliğinde kökten değişiklik yapmak değildir. Yapılacak iş, kişinin özünü ve daha iyi yaptığı şeyleri en doğru ve etkili bir biçimde dışa yansıtmaktır. Yapılacak ufak tefek görsel ve iletişim temelli düzenlemeler ile kişi, kendine güven duyan, başarılı ve sorumluluk sahibi olarak olumlu bir imaj yaratabilecektir. Giyim tarzı sahip olunan kariyere göre düzenlenmeli. Kişi bedeninin görünüşünde bazı değişiklikler yapabilir. Hayatı hakkında olumlu düşünerek tüm hayatını yeniden gözden geçirmesi imajını güçlendirebilir. Daha çok okumak veya konuşma dersleri almak gibi faaliyetler de bazı olumsuz görüntüleri düzeltebilir. Eğitim yoluyla sahip olunan giyim tarzı günün gereklerine göre ayarlanabilir.

Kaynak: Kazandıran Beden Dili – Dr. Zülfikar Özkan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir