Dış görünüş başarıyı etkiler mi?

Bakış açımızı, gelişmemizi sağlayacak şekle zamana ve şartlara göre değiştirmeliyiz. Bedenimiz ve zihnimiz, hazır, istekli, öğrenme ve işin bitmesi için gerekenleri yapma yeteneğine sahip olsa bile, olumsuz bir bakış açısı bizi engelleyebilir. Kendimizi görme şeklimiz, her alanda elde etmek istediğimiz başarı seviyesini etkiler. Genel olarak, yansıttığımız görüntü, gerçek görüntümüzden oldukça farklı olabiliyor. Ayrıca çoğu zaman başkalarının zihnindeki biz, kendi zihnimizdeki bizden daha iyi ve daha güçlü olabiliyor. Başka bir ifadeyle, pek çok zaman kendimize haksızlık yapıyoruz.

Dış görünüşümüz de başarı seviyemizi etkileyebilir. Pek çok sosyolog, yaptıkları araştırmalarda, imajın mı yoksa yeteneğin mi daha etkili olduğunu bulmaya çalışmışlardır. Bu araştırmacılar, aynı işe başvurmak için on beş yetenekli uzman ve on beş aktör göndermişlerdi. Aktörler işin gerektirdiği görevler hakkında ya bilgi sahibi değildi ya da çok az bilgi sahibiydiler. Onlar sadece rol yaptılar. Buna rağmen aktörler, işin ehli uzmanlardan daha fazla iş teklifi aldılar. Aktörler, iyi izlenim bırakma konusunda harikaydılar. Duruş, beden dili, başarı için giyinmek, dil vurgusu ve yüz ifadesi gibi detaylarla, işe almak için kurulan jurileri etkilemişlerdi (Zufelt. s. 178). Fiziksel imajımız çok önemlidir. Fiziksel imaj, iyi görünme, elbiselere, giyilen renklere, duruşa ve tarza bağlıdır.

İş görüşmelerinde, görüşmeyi yapan kişi, sizin şirkete getirebileceğiniz değeri bilmek ister; sadece bu işi yapıp yapamacağınızı değil. Bir araştırma, işe alma kararı veren kişilerin %65 ‘ inin, bu kararı ilk 15 dakikada verdiğini göstermiştir. Araştırma aynı zamanda, işe alma kararının %45 oranında görüşme yapılan kişilerin kendilerini ne kadar iyi sunduklarından, %35 oranında görünüme dayandığından ve %10 oranında yetenekten etkilendiğini göstermiştir. Demek ki verilen kararın %80 ‘ i sunum ve görünüme dayanıyor (Zufelt, s. 185).

Kaynak: Kazandıran Beden Dili – Dr. Zülfikar Özkan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir